Kary za nieprzerejestrowanie samochodu

Od stycznia 2020 roku grozi kara za nieprzerejestrowanie samochodu. Z każdym nabyciem lub zbyciem pojazdu wiąże się obowiązek jego ponownej rejestracji. Warto o tym pamiętać, gdyż na tę  czynność mamy 30 dni od daty zakupu pojazdu.

Informacje dotyczące przerejestrowania, zbycia lub nabycia pojazdu

Na przerejestrowanie pojazdu mamy 30 dni od: zakupu pojazdu w Polsce, zakupu pojazdu, który został już zarejestrowany w jednym z urzędów działających na terenie Polski, sprowadzenia pojazdu z jednego z krajów należących do Unii Europejskiej, dopuszczenia przez organ celno-skarbowy pojazdu do obrotu. 

Dzięki pandemii Covid-19 przerejestrowanie samochodu przedłużone zostało do 180 dni. Mimo, iż wirus nadal się rozprzestrzenia, to od 1 stycznia 2021 roku znów zaczął obowiązywać termin 30 dni. 

Zbycia lub nabycia pojazdu możesz dokonać za pomocą internetu, urzędu, poczty czy poprzez pełnomocnika. W obecnych czasach opcja internetowa jest najbardziej bezpieczna, wystarczy mieć profil zaufany i zalogować się na stronie login.gov.pl, do zgłoszenia będzie potrzebne: dane pojazdu, dane kupującego lub swoje, skan dokumentu potwierdzającego przeprowadzenie transakcji. Jeśli wszystko pójdzie w dobrym kierunku, otrzymasz potwierdzenie wysłania zgłoszenia w postaci urzędowego poświadczenia przedłożenia.

Jeżeli zdecydujemy się na zbycie lub kupno auta poprzez urząd, należy wypisać wniosek i udać się z nim do urzędu, podobnie jest w przypadku korespondencji pocztowej.

Jak uniknąć kary za nieprzerejestrowanie samochodu?

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu wynosi od 200 do 1000 złoty. Kara może być nałożona na osoby fizyczne oraz firmy, które nie poinformowały o: nabyciu lub zbyciu pojazdu, zmianie stanu faktycznego, sprowadziły samochód z innego państwa Unii Europejskiej. 

Nie musimy jednak przyjąć kary. Każdy starosta ma inny cennik kar. Możemy się odwołać składając odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a gdy nasze rozporządzenie nie zostanie pozytywnie rozpatrzone, trzeba udać się do sądu administracyjnego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *