Ubezpieczenie samochodu uprzywilejowanego

Tak jak każdy samochód, pojazd uprzywilejowany należy także ubezpieczyć. Nie ma od tego wyjątku ani odstępstwa. To dzięki pojazdom uprzywilejowanych możemy czuć się bezpiecznie. 

Dlaczego ubezpieczenie pojazdów uprzywilejowanych jest ważne?

Kierujący takimi pojazdami są narażeni na kolizje drogowe, gdyż w czasie służbowych czynności nie obowiązują ich przepisy ruchu drogowego, ale muszą przy tym wszystkim zachować szczególną ostrożność. Prowadzący pojazd muszą szybko reagować na warunki i uczestników ruchu drogowego. 

Właściciele takich pojazdów mają obowiązek wykupienia dla nich ochrony odpowiedzialności cywilnej, a żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie może im odmówić otoczenia auta taką ochroną. Niestety właściciele muszą liczyć się z wysokimi kosztami ubezpieczeń. 

OC pokryje koszty zniszczonych pojazdów przez uprzywilejowane i wypłaci odszkodowanie osobom poszkodowanym. Niestety nie będzie to działać, gdyż zniszczymy własny pojazd. Warto sprawdzić jakie firmy ubezpieczają takie pojazdy.  

Ubezpieczenie autocasco pojazdów uprzywilejowanych

Autocasco chroni właściciela przed koniecznością poniesienia kosztów naprawy auta po jego zniszczeniu przez siły przyrody, zderzenie ze zwierzęciem, działanie wandali czy po uszkodzeniu auta w wyniku wypadku spowodowanego przez samego kierowcę pojazdu uprzywilejowanego. Pojazdy ubezpieczone są przeważnie pod dane przedsiębiorstwo wykonujące usługi. 

Kto ponosi odpowiedzialność podczas kolizji z pojazdem uprzywilejowanym?

Każdy przypadek jest indywidualnie rozpatrywany. Nie oznacza, to jednak, że wina będzie leżeć po stronie kierowcy zwykłego pojazdu. Gdy pojazd używa sygnałów dźwiękowych i świetlnych, uważany jest za pojazd uprzywilejowany. Nie oznacza to, że nie może być ostrożny na drodze. Często pojazdy uprzywilejowane przejeżdżają na czerwonym świetle lub ze zdwojoną szybkością, przekraczając ją. 

Kiedy dojdzie do kolizji z udziałem uprzywilejowanych pojazdów, w pierwszej kolejności przez organy zostanie przeprowadzona ocena czy pojazd był odpowiednio oznakowany, a kierowca zwykłego pojazdu zdołałby zauważyć pojazd specjalny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *